Na szczycie wzgórza Poniatowskiego w Nałęczowie pojawią się m.in. tarasy widokowe, kamienne alejki, parkowe latarnie, drewniane ławki i nowa roślinność.
W przeszłości tzw. Góra Poniatowskiego w Nałęczowie była popularnym miejscem spacerów mieszkańców miasteczka i kuracjuszy. Jej szczyt wznoszący się ok. 30 metrów powyżej doliny rzeki Bochotniczanki stanowił atrakcyjny punkt widokowy. Przez lata, miejsce to zarosło jednak drzewami i zostało zapomniane. Wzgórze ma jednak odzyskać swoją dawną funkcję, czyli na nowo przyciągać turystów, a to za sprawą zmian, jakie zaplanowano w tym roku.
Powstanie nowa sieć schodów i wyłożonych kamieniami alejek prowadzących na szczyt. Dwa osobne wejścia na górę pojawią się od ul. Dulębów, jedno od ul. Granicznej oraz dodatkowe od strony ronda. W pobliżu ścieżek stanie 9 nowych latarni parkowych na 4,5-metrowych słupach. Podświetlony zostanie również znajdujący się na „Poniatówce” dawny krzyż oraz równie zabytkową lipę w pobliżu kapliczki. Wzdłuż alejek oraz na szczycie pojawią się ławki z drewna tropikalnego oraz kosze na śmieci. Będzie ich 12, z czego 4 z oparciami.
W najwyższych punktach nałęczowskiego wzniesienia zaprojektowano natomiast dwupoziomowe tarasy widokowe z siedziskami i drewnianymi barierkami z modrzewia syberyjskiego. Ich łączna powierzchnia przekroczy 150 mkw. Całość uzupełni nowa roślinność, m.in. zawilce, sasanki, konwalie i fiołki. Nasadzenia zajmą ponad 1,8 tys. mkw.
Rewitalizacja wzgórza to część unijnego projektu zakładającego budowę szlaku turystycznego łączącego najciekawsze zakątki gmin Nałęczów, Wojciechów i Wąwolnica. Jej szacunkowy koszt wynosi około miliona złotych. Równolegle toczą się prace nad wartym ok. 120 tys. zł remontem pobliskiej, zabytkowej kapliczki.
– Chcemy stworzyć atrakcyjne miejsce, w którym nasi mieszkańcy, ale także turyści będą lubili spacerować, odpoczywać, spędzać czas. Na pewno będziemy chcieli objąć to miejsce monitoringiem, a wcześniej przebadać georadarem. Być może uda nam się wykopać jakieś cenne archeologicznie przedmioty – mówi Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.
Przetarg na przywrócenie turystycznej funkcji Góry Poniatowskiego został już ogłoszony. Otwarcie ofert odbędzie się 12 kwietnia. Prace mają zakończyć się natomiast do 30 listopada tego roku.